fotó: Biró István

 

“You are a paper country” – recsegte nemrég indulatosan egy francia rendező, összefoglalva mintegy kéthavi, romániai tartózkodásának tapasztalatát. Dühe nem nekem szólt, hanem annak a paksaméta iratnak, amit kinyomtatva kértek tőle az elszámoláshoz. “Nálunk ilyen már nincs, még a repülőjegyemet sem nyomtatom ki soha” – tette hozzá, és hitetlenkedő-felháborodott tekintettel pásztázta végig az akkori irodám polcait elborító dossziéhegyeket: életrajzok, személyiigazolvány-másolatok,  szerződések, kérvények, megjegyzések, számlák, nyugták, jegyzőkönyvek, bizonylatok, fenyítések, díjak, tervek és millió újságcikk. Minden papíron. “Suffocating” – szisszentett oda, és kifordult az irodából. Nekem mondja, gondoltam.

Így aztán kíváncsiságom határtalan volt, amikor megtudtam, hogy egy másik francia rendező, Alain Timar, alig egy évvel a fenti párbeszéd elhangzása után, színre vitte a “paper-country”-jelenséget. Alfred Jarry Übü király című darabját nemcsak rendezte a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, hanem ő a produkció díszlet- és jelmeztervezője is. A díszlet és jelmez pedig nem más, mint csupa-csupa PAPÍR. Irdatlan mennyiségű, hatalmas, WC-papírra emlékeztető tekercsről gördülő, egy idő után mindent beborító, félelmetessé váló anyag, amit a színészek a színpadon, „élesben”, hihetetlen kreativitással manipulálnak, gyűrik testhezálló „második bőr”-ruhájuk alá vagy tekerik magukra, változó szerepeiktől függően. A közönség szeme láttára lesz a papírból pocak, dús kebel, tekintélyes hátsó, pénisz, királynői ruha, királyi palást, pelenka, süveg, korona, kereszt, kard, hatalom, bilincs, káosz.

 fotó: Biró István             www.huntheater.ro

Az ötlet annyira tetszett, hogy gyorsan utánanéztem a papírkosztümök történetének. Illetve csak megpróbáltam, mert hihetetlen mennyiségű anyag van erről. Mitől olyan izgalmas a papír (azon kívül, hogy társadalmilag trendi minden, ami valamiféleképpen a környezetvédelemmel, újrahasznosítással hozható kapcsolatba)?  A válasz szerintem az, hogy a papírruha az anti-farmer. A farmert úgy találták ki annak idején, hogy elnyűhetetlen legyen. A papír-öltözékben pont a múlandósága az érdekes. Mert ugye, az egyértelmű, hogy egy ilyen ruhát csak egyszer lehet felvenni, utána dobhatod a szemétbe az egészet:

 

Ezt a napilap-koktélruhát például Isaac Mizrahi New York-i tervező készítette.

 

 

 

 

Egy diáklány, Jolios Paons Indianapolisban 2OO8-ban fogott egy “ősi” telefonkönyvet, és lapjaiból népi tűrés-ragasztás után kihozta

ezt.  

Érdemes megnézni részleteiben is itt:

http://www.flickr.com/photos/jolispaons/2447284354/in/set-72157604766091529#/photos/jolispaons/2447284354/

 

1966-ban a Scott Paper Company 1,25 dolláros áron piacra dobta az első papírruha-szériát, amiből félmillió darab fogyott el.

Egy évvel később a Beatles tagjai az Egyesült Királyságban is divatba hozták a papírdzsekiket. 

A Mademoiselle divatlap 1967 júniusi számának címlapsztorija volt az új, papírruha-őrület. Íme, néhány reklám abból az időszakból:

 

   

               
                 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ez a kedvencem! Egy igazi partin, ugyebár, nemcsak a tányérok passzolnak a tálakkal, meg a poharak az ültetőkártyákkal, hanem a háziasszony papírruhája is – a szalvétával. Anyagában is, természetesen.

És még egy kis papír: nemrég bejárta a világot a hír, hogy Karl Lagerfeldnek ebben a digitális világban annyira hiányzik a papír illata, hogy legújabb parfümjének Paper Passion  lesz a neve és a könyvek szagára fog emlékeztetni. Nem tudom, mi ebben az igazság, mert egyes lapokban a napszemüveges divatcézár cáfolta az információt. Csak azt nem értem, hogy hiányozhat a könyvek illata pont neki, akinek háromszázezer kötetes könyvtára van?

 

Szerző: tomaki  2011.12.06. 16:03 Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://almatlansagkora.blog.hu/api/trackback/id/tr363443289

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása